Tehran
Berlin
×

توجه

There is no category chosen or category doesn't contain any items

نقش آفرین جهانی

کانتینر به‌عنوان نماد جهانی‌شدن: بندر هامبورگ یکی از بندرهای بزرگ جا به جاکردن کالا می‌باشد.

آلمان در اقتصاد جهانی بشدت تنیده شده است. از هر دو یورو یک یورو از طریق صادرات کسب می‌شود.

آلمان کشوری با جهت‌گیری صادراتی است. کشوری صنعتی با ارتباطات بسیار گسترده در عرصه بین‌المللی و برخوردار از بخشی که تولیدات آن عمدتاً به صادرات اختصاص دارد. آلمان – بعد از چین و ایالات‌متحده آمریکا - در رتبه‌بندی سالانه سازمان، مرتباً به‌عنوان یکی از سه ملت بزرگ صادرکننده جهان نامیده می‌شود. مازاد تجاری آلمان (WTO) تجارت جهانی چشمگیر در سال ۲۰۱۴ بالغ ‌بر ۱۹۰ میلیارد یورو بوده و این حجم بالاترین مازادی است که تاکنون کسب‌شده است. ارزش صادرات آلمان افزایش داشته و به میزان ۳۲۶/ ۱ میلیارد یورو بالغ شده و ارزش واردات آن ۱۳۶/ ۱ میلیارد یورو بوده است. باوجود آن که اقتصاد جهانی بین سال‌های ۲۰۱۴-۲۰۱۳ مجموعاً رشدی با گرایشِ کاهش یابنده داشت، اقتصاد آلمان موفق به تثبیت موقعیت خود شد. آلمان در مقیاس بین‌المللی بیشترین بهره از جهانی‌شدن را برده است. شاخص شبکه‌های ارتباطی کشورها در سال ۲۰۱۴، از آلمان به‌عنوان کشوری“Country Connectedness Index 2014“ نام می‌برد که دارای گسترده‌ترین شبکه ارتباطات - بیشتر از ایالات‌متحده آمریکا، سنگاپور و بریتانیا- در عرصه جهانی است.

از هر دو یورو درآمد کسب‌شده در آلمان، یک یورو از طریق تجارت خارجی کسب می‌شود؛ یکی از هر چهار فرصت اشتغالی وابسته به بخش صادرات بوده و این مقدار در بخش تولیدات صنعتی حتی شامل یکی از هر دو فرصت اشتغالی می‌شود.
نزدیک به 800/00 بنگاه اقتصادی در بخش تجارت خارجی فعالیت دارند. 685/000 بنگاه اقتصادی در سال ۲۰۱۴ واردکننده کالا از کشورهای دیگر بودند، درحالی‌که حدود 340/000 بنگاه اقتصادی به صادرات کالا اشتغال داشتند. بیشترین سهم در تجارت خارجی آلمان را حدود 10/700 بنگاه اقتصادی با مرکزیت واقع در خارج از آلمان دارند؛ اتاق بازرگانی و صنایع آلمان، میزان شاغلین در شرکت‌های آلمانی در خارج را تعدادی بیش از هفت میلیون نفر تخمین می زند. (DIHK) بیش ترین مقدار در میان کالاهای صادرشده به خودروها و قطعات خودروها، ماشین‌آلات، فرآورده‌های شیمیایی، تجهیزات پردازش داده‌ها و همچنین محصولات الکترونیک اختصاص دارد. بیش از نیمی از میزان صادرات مربوط به این چهارگروه از کالاها می‌شود. سهم صادرات از سال ۱۹۹۱ به بعد تقریباً دو برابر شده و از 7/25 درصد به میزان 50/6 درصد افزایش داشته است. سهم تجارت خارجی، نسبت جمع کل واردات و صادرات به تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۳ باربر با ۸۹ درصد بوده است. بر این اساس کشور آلمان «بازترین» اقتصاد ملی در میان کشورهای جی ۷ می‌باشد. جهت مقایسه : سهم تجارت خارجی ایالات‌متحده آمریکا در سال ۲۰۱۳ برابر با ۳۰ درصد بوده است.
با داشتن سهمی بالغ‌بر ۵۸ در صد از کل صادرات، مهم‌ترین بازار موردنظر (EU) کشورهای شریک آلمان در اتحادیه اروپا برای کالاهای صادراتی آلمان هستند. کشور فرانسه به شکل سنتی بزرگ‌ترین بازار صادرات آلمان است، گرچه در نیمه اول سال ۲۰۱۵ برای اولین بار ایالات‌متحده آمریکا در جایگاه اول قرار گرفت. کشورهای بریتانیا، جمهوری خلق چین و هلند در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. این نسبت در ارتباط با واردات تصویری کاملاً واژگونه دارد: بیشترین حجم واردات در سال ۲۰۱۴ از کشور هلند و پس‌ از آن از جمهوری خلق چین، فرانسه، ایالات‌متحده آمریکا و ایتالیا بوده است. اهمیت روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای آسیایی دائماً در حال افزایش می‌باشد. باوجود اینکه بعضاً نشانه هایی از کاهش نرخ رشد دیده می‌شوند. فقط در کشور چین تعداد بنگاه‌های آلمانی که سرمایه‌گذاری کرده‌اند به 5/000 بالغ می‌شود.
سرمایه‌گذاری‌های مستقیم آلمان که از سال ۱۹۹۰ به بعد پنج برابر شده و برابر ۹۱۹ با میلیارد یورو (۲۰۱۳) می‌باشند، یکی از شاخص‌های ادغام بسیار گسترده در اقتصاد جهانی می‌باشند. مقدار یک‌سوم از این سرمایه‌گذاری‌ها در چارچوب اتحادیه اروپا انجام‌گرفته‌اند. در مسیر معکوس، موجودیت بیش از سه میلیون فرصت اشتغالی در آلمان مدیون مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی در بنگاه‌های آلمانی می‌باشد. مقدار سرمایه‌گذاری‌های مستقیم سرمایه‌گذاران خارجی ۴۵۸ میلیارد یورو است. بدین ترتیب کشور آلمان رده هفتم جذب سرمایه را دارا می‌باشد.
صنعت نمایشگاهی به‌عنوان چرخِ گردان تجارت جهانی تلقی می‌شود. آلمان به‌عنوان مکان برگزاری نمایشگاه‌ها، دارای رتبه اول در زمینه سازمان‌دهی و برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی می‌باشد. دوسوم نمایشگاه‌های بخش‌های صنعتی و تجاری مهم جهان در آلمان برگزار می‌شوند. هر سال بیش از ۱۰ میلیون نفر برای بازدید از حدود ۱۵۰ نمایشگاه و بازار به آلمان سفر می‌کنند.
کشور آلمان علاوه بر این، مکان جابه‌جایی امواج کالاهای اروپائی و سایر کالاهای جهانی می‌باشد. در هیچ‌یک از کشورهای اتحادیه اروپا این حجم از کالا حمل‌ونقل نمی‌شود. تقریباً یک‌سوم حجم معاملات مهم‌ترین بازارهای لجستیک اتحادیه اروپا در آلمان انجام می‌گیرد. سه میلیون نفر در ارتباط با بخش لجستیک اشتغال دارند. بندر هامبورگ، بندری که هرساله جابه‌جایی تقریباً ۷/ ۹ میلیون عدد کانتینر استاندارد را انجام می‌دهد، دروازه‌ای به‌سوی جهان می‌باشد.

 

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، روبروی پارک ملت، برج ملت، طبقه 8، واحد 2
تلفن: 22049014 - 22049024
فکس: 22044769
ایمیل: tehran(@)iebcenter.eu

برلین

Address: 3rd Floor, Kronenstr. 1, 10117 Berlin – Germany
Tel: +49 30 80492100 , +49 30 80492101
Fax: +49 30 80492102
Email: berlin(@)iebcenter.eu