Tehran
Berlin
×

توجه

There is no category chosen or category doesn't contain any items

سیاست متعهدانه‌ تبادل دانش با خارج

در سال 2015 وزیر امور خارجه، اشتاین‌مایر (وسط)، از مرکز ممتاز آلمانی ـ کلمبیایی سه‌مارین (CEMarin) بازدید کرد.

آلمان در سیاست خارجی نیز بر همکاری علمی تأکید دارد. تبادل در عرصه‌ آموزش عالی با مناطق جنگی و بحرانی در این راستا نقش مهمی ایفاء می‌کند.

تبادل دانش یکی از ارکان سیاست فرهنگی و آموزشی در خارج (AKBP) است. شرکای مهم وزارت امور خارجه در اجرای این سیاست عبارتند از: سرویس تبادلات دانشگاهی آلمان (DAAD)، بنیاد الکساندر فون هومبولد، مؤسسه‌ باستان‌شناسی آلمان (DAI) و بنیادهای وابسته به ‌احزاب سیاسی که در عرصه‌ بین‌المللی فعال هستند.
ابتکار سیاست تبادل دانش با خارج از سال 2009، در دوره‌ اول وزارت وزیر امور خارجه، فرانک ـ والتر اشتاین‌مایر، آغاز شد. این ابتکار ابزارهایی را که قابلیت آن‌ها پیش‌تر آزمایش‌شده بود، دوباره به ‌کار گرفت و با اقدامات جدید آن‌ها را توسعه داد. این سیاست در این رهگذر امکانات جدید بسیاری برای تبادل دانش ایجاد کرده و به‌طور هدفمند از توسعه‌ شبکه‌ ارتباطی در اقصی نقاط جهان حمایت می‌کند.
هم‌اکنون پنج‌خانه‌ دانش و نوآوری آلمان (DWIH) در مسکو، دهلی نو، نیویورک، سائوپائولو و توکیو و هم‌چنین مرکز دانش آلمان (DWZ) در قاهره مبلغان همکاری در عرصه‌ دانش با آلمان هستند. این خانه‌ها خود را ویترین آلمان به‌عنوان سرزمین پژوهش و نوآوری می‌دانند و اطلاعات و ساختارهای کنونی نهادهای علمی آلمان در هر کشور را جمع‌آوری و دسته‌بندی می‌کنند. ازهمین‌رو این خانه‌ها اغلب اولین نشانی برای مراجعه‌ی دانشمندانی است، که به همکاری با آلمان علاقمندند.
علاوه از سال 2010 چهار مرکز ممتاز جدید با حمایت مالی DAAD فعالیت خود را در روسیه، تایلند، شیلی و کلمبیا آغاز کرده‌اند. مراکز یادشده ارتباط صدها دانشمند خارجی را با عرصه‌های پژوهشی در آلمان برقرار می‌کنند و نسل جوان دانشمندان را در عالی‌ترین سطوح آموزش می‌دهند. این مراکز بر اساس همکاری در پژوهش و آموزش میان یک مؤسسه‌ آموزش عالی آلمانی و یک یا چند مؤسسه‌ شریک خارجی تشکیل‌شده‌اند.

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، روبروی پارک ملت، برج ملت، طبقه 8، واحد 2
تلفن: 22049014 - 22049024
فکس: 22044769
ایمیل: tehran(@)iebcenter.eu

برلین

Address: 3rd Floor, Kronenstr. 1, 10117 Berlin – Germany
Tel: +49 30 80492100 , +49 30 80492101
Fax: +49 30 80492102
Email: berlin(@)iebcenter.eu