Tehran
Berlin
×

توجه

There is no category chosen or category doesn't contain any items

جایگاه استوار دانش

آلمان به‌ عنوان جایگاه دانش وضعیت خوبی دارد. اصلاحات سال‌های گذشته به بار نشسته و گرایش بین‌المللی در پژوهش از هر زمان بیش‌تر شده است.

آلمان از جمله‌ اولین نشانی‌ها برای آموزش عالی و پژوهش است. نشانه‌ نمادین این امر، با بیش از 80 جایزه‌ی نوبل، جایگاه سوم آلمان در میان کشورهایی است که موفق به ‌دریافت این جایزه شده‌اند. در عصر جهانی‌شدن که در آن دانش مهم‌ترین «ماده‌ خام» به شمار می‌آید، کشوری با چنین پیشینه در پژوهش و توسعه، از جایگاهی برجسته در رقابت برای جذب بهترین مغزها برخوردار است. سه عامل بزرگ در این جایگاهِ دانش نقش دارند: شبکه‌ای فشرده از نزدیک به 400 مؤسسه‌ آموزش عالی، چهار نهاد پژوهشی غیردانشگاهی بین‌المللی و شناخته‌شده و پژوهش‌های ارزشمند صنعتی. دلیل این‌که آلمان با دراختیارداشتن 12 درصد از حجم تجارت جهانی، بزرگ‌ترین صادرکننده‌ کالاهای برخوردار از فن‌آوری برتر است و در میان کشورهای عضو اتحادیه‌ اروپا در گروه «سرآمدان نوآوری» جایگاهی ثابت دارد، توان بالای پژوهشی آن است. آلمان در عرصه‌ بین‌المللی ازجمله سرآمدان گروهی نادر از کشورهاست که بیش از 2/5 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را برای پژوهش و توسعه هزینه می‌کنند.
دولت و مؤسسه‌های آموزش عالی با اقدامات و اصلاحات بی‌شمار، ابتکار عمل برای توسعه‌ بیش‌تر و بین‌المللی کردن این جایگاه دانش را به ‌دست گرفته‌اند. ازجمله‌ این ابتکارها طرح اقدام برای کسب صلاحیت است که در سال 2008 تصویب شد. این طرح با شعار «پیشرفت از ره‌گذر آموزش» تسهیلاتی را برای کسب تخصص در تمام طول عمر ارائه می‌کند. از اقدامات موفق دیگر «ابتکار ممتازگرایی» است که به ایجاد شمار زیادی موسسه‌های آموزشی با گرایش بین‌المللی برای پرورش نسل جوان دانشمندان و مجموعه‌های ممتاز انجامیده است. «پیمان آموزش عالی 2020»، «استراتژی فن‌آوری برتر» و «پیمان برای پژوهش و نوآوری» و «استراتژی بین‌المللی شدن» دیگر اقدام‌های انجام‌شده در این راستا بوده‌اند. آلمان به‌عنوان سرزمین بزرگ‌ترین ملت پژوهش‌گر، اولین عضو اتحادیه‌ اروپا بود که استراتژی برای توسعه‌ فضای پژوهشی اروپایی (EFR) را ارائه داد. گرایش بین‌المللی شدن یک مرکز ثقل دارد. در جریان فرآیند بولونیا مقاطع تحصیلی در اغلب رشته‌های آموزشی به‌ کارشناسی و کارشناسی ارشد تغییر یافت و در بسیاری از رشته‌ها آموزش به ‌زبان خارجی انجام می‌شود. آلمان برای دانشجویان خارجی هم‌اینک پس از ایالات‌متحده و انگلستان به جذاب‌ترین کشور برای آموزش عالی تبدیل‌شده است. انتقال دانشجویان از آلمان به ‌خارج نیز با 30 درصد از مجموع شمار دانشجویان از کمیت ‌بالایی برخوردار است. همچنین شمار کارکنان خارجی مؤسسه‌های آموزش عالی در دهه‌ گذشته نزدیک به دوسوم افزایش‌یافته و به 10 درصد مجموع کارکنان رسیده است. بسیاری از مؤسسه‌های آموزش عالی آلمان برای «صدور» رشته‌های تحصیلی تلاش می‌کنند و به‌ ایجاد مؤسسه‌های آموزش عالی بر اساس الگوی آلمانی در بازار بین‌المللی آموزش می‌پردازند.
نظام آموزشی آلمان در مقایسه‌ای جهانی علی‌الاصول سازگاری به‌نسبت خوبی با نیازهای بازار کار دارد. 86 درصد از افراد بالغ در آلمان یا دارای مدرک لازم برای ورود به ‌موسسه‌های آموزش عالی هستند، یا یک دوره‌ آموزش حرفه‌ای را به‌ پایان رسانده‌اند. این رقم در کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه به‌طور میانگین 75 درصد

عرصه‌ پویای آموزش عالی

7/2 میلیون دانشجو در نزدیک به 400 مؤسسه‌ی آموزش عالی در آلمان ثبت‌نام کرده‌اند

آلمان در میان دانشجویان خارجی محبوب‌ترین کشور میزبان غیرانگلیسی‌زبان است. عرصه‌ آموزش عالی ــ نه ‌فقط در شهرهای بزرگ ــ متنوع و جذاب است.


عرصه آموزش عالی در آلمان بسیار متنوع است: در این عرصه هم دانشگاه‌هایی سرشناس در شهرهای بزرگ مانند برلین یا مونیخ و هم مؤسسه‌های آموزش عالی ممتاز در آخن، هایدلبرگ و کارلسروهه وجود دارند. دانشگاه‌های نه‌چندان بزرگ ولی دارای بخش‌های پژوهشی توانمند و مؤسسه‌های آموزش عالی کوچک‌تر با درخشش حیرت‌انگیز در کار خود، هسته‌ اصلی تحصیلات عالی را در آلمان تشکیل می‌دهند.

در رتبه‌بندی بین‌المللی شانگهای، رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در کمپانی (Quacquarelli Symonds QS)، یا رتبه‌بندی جهانی آموزش عالی تایم، نام ده تا دوازده دانشگاه آلمان در میان دویست دانشگاه برتر جهان تکرار می‌شود. دانشگاه‌ لودویگز ماکسیمیلیانز در مونیخ، دانشگاه هایدلبرگ و دانشگاه فنی مونیخ به‌ویژه در رتبه‌های بالا قرار دارند. بر اساس داده‌های کنفرانس روسای مؤسسه‌های آموزش عالی آلمان (HRK) دانشجویان در سال 2015 می‌توانسته‌اند از میان 399 مؤسسه‌ آموزش عالی (121 دانشگاه، 220 مؤسسه‌ آموزش عالی تخصصیFachhochschule و 58 مؤسسه‌ آموزش عالی برای هنر و موسیقی) و 17/731 رشته‌ تحصیلی یکی را انتخاب کنند. در جریان فرآیند بولونیا که از سال 1999 برای یکدست کردن نظام آموزش عالی در اتحادیه‌ اروپا آغاز شد، تاکنون مقاطع تحصیلی در 87/4 درصد از رشته‌های آموزش عالی در آلمان به کارشناسی و کارشناسی ارشد تغییریافته است. بودجه‌ 238 مؤسسه‌ آموزش عالی را دولت و 40 مؤسسه را نهادهای وابسته به ‌کلیسا تأمین می‌کنند. 121 مؤسسه آموزش عالی هم خصوصی هستند.

محبوب‌ترین کشور میزبان غیر انگلیسی‌زبان برای دانش‌جویان خارجی

عرصه‌ آموزش عالی در آلمان ازنظر ساختار و وظایف به سه دسته‌ اصلی تقسیم می‌شود: دانشگاه، مؤسسه‌ آموزش عالی تخصصی و مؤسسه‌های آموزش عالی برای هنر، سینما و موسیقی. درحالی‌که دانشگاه‌های کلاسیک طیفی گسترده از رشته‌های تحصیلی ارائه می‌کنند، دانشگاه‌های فنی (TU) بر پژوهش در رشته‌های فنی ـ مهندسی و علوم طبیعی تمرکز دارند. 9 دانشگاه فنی برتر در سال 2006 در قالب ابتکار TU9 مجموعه‌ای به‌هم‌پیوسته ایجاد کردند. دانشگاه‌ها خود را نه‌فقط محلی برای آموزش، بلکه مکانی برای پژوهش نیز می‌دانند و کماکان به آرمان آموزشی هومبولد، هم‌زمانی آموزش و پژوهش، وفادار مانده‌اند. اولویت اول دانشگاه‌ها تربیت نسل جوان دانشمندان، ارائه‌ شناخت تخصصی عمیق و آموزش دانشمندانی است که قادر باشند به‌طور مستقل به کار و پژوهش بپردازند.

وجود 220 مؤسسه‌ آموزش عالی تخصصی (FH) با گرایش کاربردی قوی از ویژگی های آموزش عالی در آلمان است. در زبان‌های حوزه‌ آنگلوساکسون برای مشخص کردن این مؤسسه‌ها اغلب، در کنار نام آن‌ها عبارت «University of Applied Sciences» (دانشگاه علوم کاربردی) را اضافه می‌کنند. برگزاری دوره‌ ‌دکتری در مؤسسه‌های آموزش عالی تخصصی در حال بررسی است. گذراندن دوره‌ دکتری تابه‌حال فقط در دانشگاه‌ها امکان‌پذیر است.
آموزش عالی درمجموع رو به‌ گسترش است: درحالی‌که شمار ورودی‌ها در سال 2005 سی‌وهفت درصد بود، اکنون نزدیک به نیمی از جوانان آلمانی به تحصیلات عالی روی می‌آورند. قانون فدرال کمک مالی برای آموزش (BAföG) این امکان را برای جوانان ایجاد می‌کند که مستقل از وضعیت مالی خانواده‌ خود به تحصیلات عالی بپردازند. با این وصف موفقیت در تحصیل اغلب ارتباط تنگاتنگی با تبار اجتماعی فرد دارد. فقط 23 درصد فرزندان والدینی که دارای تحصیلات عالی نیستند به آموزش عالی روی می‌آورند. درسال 2014 دو میلیون و هفت‌صد هزار دانشجو در مؤسسه‌های آموزش عالی آلمان ثبت‌نام کرده بودند که 30/1350 نفر از آنان دارای گذرنامه‌ خارجی بودند؛ 218/848 دانشجو از میان آنان دیپلم دبیرستان خود را در خارج از آلمان گرفته و 82/502 نفر دارای مدرک پایان تحصیلات متوسطه (Abitur) از آلمان بودند.
درحالی‌که شمار دانشجویان از سال 2011 به ‌بعد فقط 18 درصد افزایش‌یافته، شمار دانشجویان خارجی بیست درصد بیش‌تر شده است. امروز تعداد خارجی‌هایی که در دانشگاه‌های آلمان تحصیل می‌کنند، دو برابر سال 1996 است. اغلب دانشجویان خارجی از چین، روسیه و هندوستان هستند. آلمان نزد دانشجویان خارجی محبوب‌ترین کشور میزبان در میان کشورهای غیر انگلیسی‌زبان است. فقط ایالات متحد آمریکا و بریتانیا برای دانشجویان خارجی جذابیت بیش‌تری دارند. به‌طور خاص دانشگاه‌های فنی آلمان، به‌عنوان آفرینندگان هنر مهندسی، پرآوازه‌اند. 25 درصد از ورودی‌های دانشگاه‌های فنی دانشجویان خارجی هستند.
مؤسسه‌های آموزش عالی آلمان هم‌زمان با تحولات اخیر، رشته‌های تحصیلی به زبان خارجی و بین‌المللی را گسترش داده و شمار آن‌ها را به 1104 رشته‌ رسانده‌اند. شمار زیاد دوره‌های دکتری برای دانشجویان خارجی متقاضیِ گذراندن این دوره‌ها جذابیت ویژه‌ای دارد. معافیت از پرداخت شهریه در اکثر موارد امتیاز دیگر مؤسسه‌های آموزش عالی در آلمان است.
فراهم آوردن پیش‌شرط‌های گسترش آموزش عالی را دولت فدرال و ایالات به‌طور مشترک به‌ عهده‌دارند. آن‌ها در پایان سال 2014 و در چارچوب «پیمان آموزش عالی 2020» تصمیم گرفتند در سال‌های پیشِ رو بودجه‌ لازم را برای ایجاد 760 هزار موقعیت تحصیلی جدید در مؤسسه‌های آموزش عالی تأمین کنند. در طول دوره‌ پیش‌بینی‌شده برای این پیمان، یعنی سال‌های 2007 تا 2023 و برای تحقق اهداف آن، دولت فدرال 20/2 میلیارد و ایالات 18/3 میلیارد یورو اعتبار در نظر گرفته‌اند.

ابتکاراتی در راستای ممتازگرایی بیش‌تر و بین‌المللی شدن گسترده‌تر

دولت فدرال و ایالات از سال 2005 و در چارچوب ابتکار ممتازگرایی از پروژه‌ها و بخش‌های پژوهشی برجسته در مؤسسه‌های آموزش عالی حمایت مالی می‌کنند. در مرحله‌ کنونی این برنامه (2017 ـ 2012) تابه‌حال 45 مدرسه‌ تربیت مدرسان جوان، 43 مجموعه‌ ممتاز و 11 طرح برای آینده در 44 دانشگاه از این حمایت برخوردار شده‌اند. حجم حمایت مالی در این دوره‌ پنج‌ساله 2/7 میلیارد یورو خواهد بود. این حمایت‌ها در همین ابعاد پس از سال 2017 نیز ادامه خواهد یافت.
یکی از رویکردهای مهم در نظام آموزش عالی، بین‌المللی شدن آن است. مطالعه‌ مشترک سرویس تبادلات دانشگاهی آلمان (DAAD)، کنفرانس رؤسای مؤسسه‌های آموزش عالی و بنیاد هومبولد در سال 2014 نشان داد که 300 مؤسسه‌ آموزش عالی آلمان 31 هزار توافق برای همکاری با 5 هزار همکار دانشگاهی در 150 کشور جهان منعقد کرده‌اند که در میان آن‌ها بسیاری با دو پایان‌نامه‌ هم‌زمان از مؤسسه‌ آلمانی و دانشگاه کشور موطن پژوهشگر خارجی پایان خواهند یافت. بسیاری از مؤسسه‌های آموزش عالی در گسترش رشته‌های تحصیلی در آلمان و تأسیس مؤسسه‌های آموزش عالی بر اساس الگوی آلمانی این نوع مؤسسه‌ها در دیگر کشورها، ازجمله در مصر، چین، اردن، قزاقستان، مغولستان، عمان، سنگاپور، مجارستان، ویتنام و ترکیه سهیم هستند.
از افزایش گرایش دانشجویان آلمانی برای تحصیل در خارج نیز حمایت می‌شود. هم‌اکنون بیش از 30 درصد دانشجویان آلمانی بخشی از دوران آموزش عالی خود را در خارج می‌گذرانند. در آینده می‌بایست از هر دو دانش‌آموخته‌ آلمانی، یکی حین تحصیل تجربه‌ آموزش در خارج را کسب کرده باشد. بورس‌هایی مانند برنامه‌ اراسموس (ERASMUS +) از چنین اقامت‌های ارزشمندی در خارج حمایت می‌کنند.

پژوهشی ترازاول و بلند پروازانه

سرمایه‌گذاری در زمینه‌ پژوهش و توسعه هیچ‌گاه به‌اندازه‌ امروز نبوده است.
آلمان آگاهانه در دانش‌پژوهی و پژوهش سرمایه‌گذاری کرده و از زیرساختی ممتاز برای آن برخوردار است. نهادهای بزرگ پژوهشی آلمان دارای شهرتی جهانی هستند.

دانش و پژوهش در آلمان جایگاهی والا دارند. در سال‌های گذشته بخش خصوصی و دولت، هردو، پیوسته بودجه‌ فعالیت‌های علمی را افزایش داده‌اند. در سال 2013 هزینه‌‌ پژوهش به 2/84 درصد از تولید ناخالص داخلی رسید. به‌این‌ترتیب آلمان در گروه برتر از کشورهایی قرار گرفت که بیش از 2/5 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را در زمینه‌ پژوهش و توسعه سرمایه‌گذاری می‌کنند. در سال 2013 در آلمان نزدیک به 80 میلیارد یورو برای پژوهش و توسعه هزینه شده است. نزدیک به 67 درصد از هزینه‌ پژوهش را صنایع تأمین می‌کنند. سهم مؤسسه‌های آموزش عالی 18 درصد و سهم دولت 15 درصد بوده است. در فهرست بررسی کمیسیون اروپا، «تابلوی اتحاد نوآوری 2015» (Innovation Union Scoreboard 2015)، آلمان به‌ همراه سوئد، دانمارک و فنلاند در گروه برتر «سرآمدان نوآوری» در اتحادیه‌ اروپا قرار گرفت. آلمان در مقایسه‌ای جهانی 7 درصد از هزینه‌های بخش پژوهش و توسعه در جهان را تأمین می‌کند، درحالی‌که فقط 1/2 درصد از جمعیت جهان در آلمان زندگی می‌کنند. شرکت‌های صنعتی در آلمان از سال 2010 تا 2013 بودجه‌ پژوهش و توسعه‌ خود را 22 درصد افزایش دادند و به‌ بیش از 57 میلیارد یورو رساندند و به‌این‌ ترتیب بیش از هر زمان دیگری در نوآوری سرمایه‌گذاری کردند. دولت فدرال از سال 2005 تا 2015 بر هزینه‌هایش در عرصه‌ آموزش و پژوهش 65 درصد افزود. اعتبار درنظر گرفته‌شده برای آموزش و پژوهش در بودجه‌ سال 2015 مبلغ 15/3 میلیارد یورو است. این مبلغ تا سال 2017 تا 25 درصد افزایش خواهد یافت.
نتایج کار دانشمندان آلمانی در این مدت چشمگیر بوده است: در گزارش پایان سال 2014 «Nature Index Global» که مقاله‌های منتشرشده‌ از طرف مؤسسه‌های پژوهشی و آموزش عالی را ارزیابی می‌کند، آلمان به بهترین نتایج در اروپا دست‌یافت و در مقایسه‌ای جهانی پس از ایالات‌متحده و چین در جایگاه سوم قرار گرفت.
آلمان موفق شده است با استراتژی فرابخشی فن‌آوری برتر از سال 2006 به ‌ابزاری ویژه برای نوآوری دست یابد. از ره‌گذر پروژه‌های استراتژی فن‌آوری برتر طی این سال‌ها محصولات جدیدی ساخته‌شده‌اند؛ از لامپ‌های کم‌مصرف LED گرفته تا دریچه‌ قلبی که همراه با دارنده‌اش رشد می‌کند. اولویت استراتژی فن‌آوری برتر ابتدا متوجه ظرفیت بازار در زمینه‌های مشخص فن‌آوری بود. از سال 2010 این استراتژی بر نیازهای جامعه در راستای یافتن راه‌حل‌هایی آینده‌نگر و تحقق آن‌ها متمرکز شده است.
در سال 2014 استراتژی فن‌آوری برتر ازنو تعریف شد. این استراتژی بایستی به ‌پژوهشگران کمک کند تا زمینه‌های دارای ظرفیت آینده‌نگری را دنبال و ایده‌های خوب را به‌سرعت به ‌نوآوری تبدیل کنند. شش عرصه به‌عنوان محورهای اصلی به یافتن سمت‌وسوی فعالیت کمک می‌کنند: اقتصاد دیجیتال و جامعه، اقتصاد پایدار و انرژی، محیط کار نوآورانه، زندگی سالم، تحرک هوشمندانه و امنیت غیرنظامی. در چارچوب استراتژی فن‌آوری برتر و در سه مرحله رقابت، 15 مجموعه‌ برجسته انتخاب‌شده‌اند که کمک‌های مالی ویژه دریافت می‌کنند. بازبینی انجام‌شده در سال 2014 نشان داد که حاصل کار 15 مجموعه‌ یادشده 900 نوآوری، 300 اختراع ثبت‌شده، 450 رساله‌ دکتری و اخذ درجه‌ استادی، 1/000 رساله‌ کارشناسی و کارشناسی ارشد و تأسیس 40 شرکت مستقل بوده است. در آلمان درمجموع 800 مؤسسه‌ پژوهشی دولتی وجود دارد. ستون فقرات عرصه‌ پژوهش را، در کنار مؤسسه‌های آموزش عالی، در درجه‌ اول چهار سازمان بزرگ پژوهشیِ خارج از دانشگاه تشکیل می‌دهند.

نهادهای ممتاز پژوهشیِ خارج از دانشگاه

جامعه‌ ماکس پلانک (MPG)، مهم‌ترین مرکز برای پژوهش‌های بنیادی در زمینه‌های علوم طبیعی، زیستارشناسی، علوم انسانی و علوم اجتماعی در خارج از دانشگاه است. 5/600 پژوهشگر که 40 درصد از آن‌ها دانشمندان خارجی هستند، در 78 مؤسسه‌ ماکس پلانک در آلمان و پنج مؤسسه‌ دیگر این جامعه در هلند، لوکزامبورگ، ایتالیا و ایالات متحد آمریکا کار می‌کنند. پژوهشگران جامعه‌ ماکس پلانک از زمان تأسیس آن تاکنون 18 بار جایزه‌ی نوبل را دریافت کرده‌اند. این جامعه در رتبه‌ دوم فهرست «ISI Citation Index» قرار دارد و تنها نهاد پژوهشی اروپایی در این فهرست است. علاوه بر آن ازجمله‌ ده مؤسسه‌ پژوهشی در جهان است که بیش‌ترین ارجاع به فعالیت‌های پژوهشی آن در 22 زمینه صورت می‌گیرد.
جامعه‌ هلم‌هولتس در شش زمینه‌ پژوهشی؛ انرژی، زمین و محیط‌زیست، سلامتی، هوا و فضانوردی و حمل‌ونقل، فن‌آوری‌های کلیدی و ماده فعالیت می‌کند. تمرکز دانشمندان جامعه‌ی هلم‌هولتس بر پژوهش در مورد سیستم‌های فوق‌العاده است. این جامعه با 14/700 دانشمند و 6/200 دانشجوی دوره‌ دکتری در 18 مرکز مستقل، ازجمله مرکز هوا و فضانوردی (DLR) که خود به‌تنهایی 16 محل فعالیت را در آلمان اداره می‌کند، بزرگ‌ترین سازمان پژوهشی در آلمان است.
جامعه‌ فراون هوفر با 66 مؤسسه، بزرگ‌ترین مرکز پژوهشی اروپا در زمینه‌ پژوهش‌های کاربردی است. مهم‌ترین زمینه‌های فعالیت این جامعه سلامتی، امنیت، ارتباطات، جابه‌جایی، انرژی و محیط‌زیست است. این جامعه با دفاتر و شرکت‌های زیرمجموعه‌ خود و در قالب مشارکت‌ در 9 کشور اروپایی، دو کشور آمریکای شمالی و دو کشور آمریکای جنوبی، هفت‌کشور آسیایی، سه کشور آفریقایی و عربی و استرالیا، در نقاط مختلف گیتی حضور فعال دارد.
زیرِ سقف جامعه‌ لایبنیتس 89 نهاد مستقل پژوهشی گردآمده‌اند که جهت‌گیری پژوهشی آنان طیفی گسترده از علوم طبیعی، مهندسی و زیست‌محیطی گرفته تا اقتصاد، علوم اجتماعی و علوم انسانی را در بر می‌گیرد. یکی از نقاط ثقل فعالیت 9/200 پژوهش‌گر این جامعه انتقال دانش به دولت، بخش خصوصی و افکار عمومی است.
مسؤولیت حمایت از دانش و پژوهش برعهده جامعه‌ پژوهشی آلمان، بزرگ‌ترین نهاد در نوع خود در اروپا است. مرکز این جامعه در بن است و علاوه بر آن دفاتری در چین، ژاپن، هندوستان، روسیه، آمریکای شمالی و آمریکای لاتین دارد و از همکاری پژوهش‌گران آلمانی با همتایان خود در خارج و بیش از همه ــ البته نه‌فقط ــ در فضای پژوهشی اروپا، حمایت می‌کند.

همکاری در زمینه‌ آموزش عالی با مناطق بحرانی و جنگی

یکی از تأکیدهای سیاست تبادل دانش همکاری با دانشمندان و مؤسسه‌های آموزش عالی در مناطق جنگی و بحرانی و کشورهای درحال‌گذار است. این تلاش که با چالش‌ و دشواری‌های خاصی روبه‌رو است، با این امید همراه است که همکاری در عرصه‌ پژوهش و آموزش عالی زمینه را برای تفاهم سیاسی فراهم کند و در پی آن پیشگیری و غلبه بر بحران امکان‌پذیر شود. آموزش عالی می‌تواند به‌این‌ترتیب با ایجاد توانمندی برای خودیاری و تربیت مدیرانی کارآزموده برای آینده به‌طور مستقیم بر جامعه تأثیر گذارده و شالوده‌ای برای توسعه‌ پایدار فراهم کند.
یکی از پیامدهای بحران‌ها و منازعه‌های بی‌شمار سال‌های اخیر بازماندن جوانان از آموزش بوده است. ازاین‌رو وزارت امور خارجه، به‌عنوان‌مثال، در سال 2014 با کمک DAAD برنامه‌ «مدیران برای سوریه» را به ‌اجرا درآورد. در چارچوب این برنامه 200 دانشجوی سوری فرصت می‌یابند، با استفاده از بورس تحصیلی در آلمان دوره‌های آموزش عالی را بگذرانند. پس از درگیری‌های بالکان و بازسازی ساختارهای آموزش عالی در کشورهای جنوب شرقی اروپا و در سال‌های پس از 2002 در افغانستان آلمان دست آورده‌ای بسیاری در پیگیری این اهداف داشته است. به‌عنوان‌مثال می‌توان به تلاش مؤسسه‌های آموزش عالی آلمان در برپایی رشته‌های فن‌آوری اطلاعات و علوم اقتصادی در این مناطق اشاره کرد. در آفریقای مرکزی و منطقه‌ کردستان عراق نیز امکانات جدید برای آموزش عالی ایجاد شده است.

 همکاری با کشورهای جهان عرب برای عبور از دوره‌ گذار

آلمان از سال 2011 و در چارچوب برنامه‌ «همکاری در دوران گذار» از تلاش‌ها برای انجام اصلاحات در دانشگاه‌های کشورهای عربی و پروژه‌های همکاری میان آنان و مؤسسه‌های آموزش عالی آلمان حمایت می‌کند. علاوه یکی دیگر از زمینه‌های مهم همکاری با مناطق بحرانی اجرای برنامه‌هایی در عرصه‌ «دولت خوب» است که مخاطبان آن‌ها مدیران آینده‌ کشورهای مناطق بحرانی در جهان هستند.

 

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، روبروی پارک ملت، برج ملت، طبقه 8، واحد 2
تلفن: 22049014 - 22049024
فکس: 22044769
ایمیل: tehran(@)iebcenter.eu

برلین

Address: 3rd Floor, Kronenstr. 1, 10117 Berlin – Germany
Tel: +49 30 80492100 , +49 30 80492101
Fax: +49 30 80492102
Email: berlin(@)iebcenter.eu