Tehran
Berlin
×

توجه

There is no category chosen or category doesn't contain any items

آلمان، سرزمینِ فناوری برتر

604/600 زن و مرد در بخش پژوهش و توسعه در آلمان به‌ کار اشتغال دارند. 360/900نفر از آنان پژوهشگران زن و مرد هستند. قوی‌ترین رشته‌های پژوهش ازنظر شمار کارکنان و هزینه، صنایع داروسازی، ساخت هواپیما، فضاپیما و صنایع خودروسازی است.

 

دانش شبکه ای

عرصه‌ پژوهش گرایشی بین‌المللی دارد، آلمان از شبکه‌ ارتباطی خوبی برخوردار است و دروازه‌های آن به ‌روی همه‌ دانشمندان خارجی باز است.
جهانی‌شدن، عرصه‌ دانش در آلمان را نیز در برابر چالش‌های جدید قرار داده است. در برابر این چالش‌ها تواناییِ شبکه‌ای‌کردن دانش و دانشمندان بسیار اهمیت دارد. آلمان در این زمینه از وضعیت خوبی برخوردار است. هم‌اکنون نزدیک به نیمی از مقالات علمی در آلمان را زنان و مردان پژوهشگر در یک مشارکت بین‌المللی تدوین می‌کنند.
بر اساس برآورد گزارش «دانش غیر متعصبانه 2015» 38/094 نفر از کسانی که در حوزه‌های دانش و هنر در 399 مؤسسه‌ آموزش عالی آلمان کار می‌کنند، تابعیت خارجی دارند. از این تعداد 2/886 نفر دارای رتبه‌ استادی هستند. این رقم 10درصد مجموع شاغلان مؤسسه‌های آموزش عالی است. از سال 2006 به ‌بعد شمار کارکنان خارجی بخش علمی این مؤسسه‌ها 76 درصد و شمار استادان خارجی 46 درصد افزایش‌یافته است. تسهیلاتی که به‌تازگی برای صدور روادید برای دانشمندان کشورهای خارج از اتحادیه‌ اروپا به ‌اجرا گذاشته‌شده نیز در این افزایش نقش داشته است.
همچنین شمار پژوهشگران خارجی که برای اقامت در آلمان کمک مالی دریافت می‌کنند، افزایش‌یافته است. 56/310متخصصی که درحال‌حاضر در آلمان فعالیت می‌کنند، اغلب اهل روسیه، چین، هندوستان، ایالات متحد آمریکا و ایتالیا هستند. مؤسسه‌های آموزش عالی و نهادهای پژوهشی اغلب مراکزی برای خوش‌آمدگویی دارند تا بتوانند از دانشمندان خارجی در ابتدای شروع به کار در آلمان حمایت کنند. اقامت کوتاه‌مدت پژوهشگران خارجی نیز امری مفید تلقی می‌شود، زیرا آنان پس از بازگشت به‌ موطن خود همکارانی ارزشمند در شبکه برای فعالیت‌های مشترک آینده خواهند بود.
بسیاری از دانشمندان خارجی به ‌خاطر زیرساخت‌های جذابِ پژوهش به آلمان می‌آیند. ازجمله‌ی این زیرساخت‌ها وجود دستگاه‌های بزرگ پژوهشی و دسترسی و امکان کار با آن‌هاست. تنها جامعه‌ هلم‌هولتس از 50 دستگاه بزرگ برای پژوهش در زمینه‌های مختلف استفاده می‌کند. بسیاری از دانشمندان برجسته‌ خارجی از طریق جایزه‌ 5 میلیون یورویی بنیاد هومبولد برای پژوهشگران برجسته در دانشگاه‌های آلمان که بزرگ‌ترین جایزه‌ برای پژوهش در این کشور است، به‌ آلمان می‌آیند.
17/686دانشمند آلمانی با حمایت مالی برای پژوهش به کشورهای دیگر رفته‌اند. مهم‌ترین حمایت‌کنندگان این برنامه جامعه‌ پژوهشی آلمان (DFG)، برنامه‌ ماری کوری اروپا و پیشاپیش آن‌ها سرویس تبادلات دانشگاهی آلمان (DAAD) است. نزدیک به‌ دوسوم از این دانشمندان با بورس‌های DAAD، بزرگ‌ترین حامی مبادله‌ دانشجو و دانشمند در جهان، به خارج‌رفته‌اند.
آلمان در پی آن است که همکاری‌های علمی را در سطح بین‌المللی گسترش دهد، تعمیق کند و هم‌زمان آن‌ را به سطح بالاتری ارتقاء دهد. «طرح اجرایی همکاری‌های بین‌المللی» وزارت آموزش و پژوهش (BMBF) در سال 2014 بستر مناسب برای دست‌یافتن به ‌این هدف را فراهم آورده است

گرایش جدید و موشکافانه‌ استراتژی بین‌المللی شدن

این طرح اجرایی می‌بایست زمینه را برای جهت‌گیری جدید استراتژی بین‌المللی شدن دانش و پژوهش که از سال 2008 آغازشده، فراهم و آن ‌را با آخرین تحولات همساز کند. ازجمله‌ این تحولات توسعه‌ فضای پژوهشی اروپایی (EFR) در میان اعضای اتحادیه‌ اروپاست. آلمان از تعمیق این فضای پژوهشی که در آن پژوهشگران از آزادی عمل کافی برخوردار و دستاوردهای علمی و فن‌آوری آزادانه مبادله می‌شوند، به‌طور گسترده حمایت می‌کند. این طرح اجرایی همچنین خطوط کلی همکاری‌های آینده با کشورهای درحال‌توسعه و در آستانه‌ صنعتی‌شان را تبیین می‌کند و روشن می‌سازد، آلمان چگونه می‌تواند بر سهم خویش در حل چالش‌های جهانی بیافزاید.

نظام جذاب آموزش در مدارس:

آموزش برای همه کودکان در آلمان اجباری است. صلاحیت تصمیم‌گیری در مورد آموزش عمومی برعهده‌ ایالات است. 

در آلمان صلاحیت تصمیم‌گیری درباره‌ آموزش عمومی در درجه‌ اول بر عهده‌ 16 ایالت است. ازاین‌رو در بخش آموزش عمومی نظام‌های مختلف، برنامه‌های متفاوت و اَشکال گوناگونی از آموزش در مدارس وجود دارد. کنفرانس دائمی وزرای فرهنگ ایالات (KMK) هم‌ترازی و همسنگی دوره‌های آموزشی و امتحانات نهایی را حفظ می‌کند. در سال تحصیلی 2015-2014 نزدیک به 11 میلیون دانش‌آموز دختر و پسر در 44/880 مدرسه‌ دوره‌ آموزش عمومی یا حرفه‌ای را گذراندند. در این مدارس 795/600 نفر به‌ تدریس اشتغال داشته‌اند. علاوه 969 هزار دانش‌آموز در 6/620 مدرسه‌ خصوصی دوره‌ آموزش عمومی یا حرفه‌ای را گذراندند. گذراندن دوره‌ 9 ساله‌ی آموزش برای همه‌ کودکان شش سال به‌ بالا اجباری است. درعین‌حال حمایت از آموزش کودکان در سنین پیش‌ازمدرسه و آماده‌سازی آنان برای دوره ابتدایی موضوعی است که در سیاست آموزشی از اولویت برخوردار است. تاکنون 10 هزار مدرسه‌ تمام‌وقت موقعیت خود را در بخش آموزش عمومی تثبیت کرده‌اند. انتظار می‌رود تحصیل در این مدارس فرصت بهتری برای ارتقاء سطح آموزش دانش‌آموزانی فراهم کند که به اقشار کم‌سواد تعلق دارند.

تحصیل در مدارس دولتی مجانی است. نظام آموزشی ازنظر عمودی دارای سه مرحله است؛ دوره‌ ابتدایی و دوره‌ دوم یک و دو. به‌طورمعمول همه‌کودکان به‌طوریک‌سان دوره‌ ابتدایی 4 یا 6 ساله، از کلاس اول تا چهارم (در برلین و براندنبورگ از کلاس اول تا ششم) می‌گذرانند. پس‌ازآن مدارس به سه نوع تقسیم می‌شوند؛ هاپت‌شوله ــ Hauptschule ــ (کلاس 5 تا 9 یا 10)، رئال‌شوله ــ Realschule ــ (کلاس 5 تا 10 که با امتحان نهایی دوره‌ متوسطه پایان می‌یابد.) و گیم‌نازیوم ــ Gymnasium ــ (کلاس 5 تا 12 یا 13 که با امتحان نهایی برای کسب مدرک آبیتور ــ Abitur ــ ‌برای ورود به آموزش عالی پایان می‌یابد). این سه نوع مدرسه یا ‌جداگانه به آموزش می‌پردازند یا در مدارسی که دو یا هر سه نوع را باهم ترکیب کرده‌اند ــ Gesamtschule. در گزامت‌شوله تغییر نوع مدرسه برای دانش‌آموز آسان‌تر است. نام‌گذاری نوع مدارس در هر ایالت متفاوت است. تنها گیم‌نازیوم در همه‌ ایالات به ‌همین نام خوانده می‌شود. در سال 2014 بیش از 432/700 دانش‌آموز مدرک ورود به مؤسسه‌های آموزش عالی را کسب کردند. برای کودکان استثنائی و ناتوان‌های ذهنی یا جسمی، متناسب با نوع ناتوانی مدارس ویژه‌ای وجود دارد. البته باید تلاش شود که بر اساس کنوانسیون حقوق معلولان، استفاده‌کودکان معلول از مدارس عادی به‌صورت قاعده درآید.
140مدرسه‌ آلمانی در 72 کشور برای آموزش باکیفیت تلاش می‌کنند. در این مدارس در کنار 20/800 دانش‌آموز آلمانی، 61 هزار دانش‌آموز خارجی آموزش می‌بینند. این مدارس به‌صورت خصوصی اداره می‌شوند، اما مرکز مدارس آلمانی در خارج (ZfA) به ‌آن‌ها ازنظر کارکنانی و مالی کمک می‌کند. از سال 2008 در چارچوب ابتکار وزارت امور خارجه تحت عنوان «مدارس: شرکای آینده» (PASCH) با همکاری ZfA و مؤسسه‌ گوته شبکه‌ای گسترده از مدارسی ایجادشده که در آن‌ها زبان آلمانی به‌عنوان زبان خارجی آموزش داده می‌شود. این شبکه دو هزار مدرسه را در سراسر جهان در برمی‌گیرد که در آن‌ها 600 هزار دانش‌آموز دختر و پسر زبان آلمانی می‌آموزند.

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، روبروی پارک ملت، برج ملت، طبقه 8، واحد 2
تلفن: 22049014 - 22049024
فکس: 22044769
ایمیل: tehran(@)iebcenter.eu

برلین

Address: 3rd Floor, Kronenstr. 1, 10117 Berlin – Germany
Tel: +49 30 80492100 , +49 30 80492101
Fax: +49 30 80492102
Email: berlin(@)iebcenter.eu